Solving Problems Using Guess and Check
Logical Reasoning, and more...
 
1. HARD

Bread costs $2 per loaf. Each loaf contains about 10 slices. How much money does he need for 30 slices of bread?

  1. $3
  2. $4
  3. $5
  4. $6
  5. $7